20 fascinujících faktů o jaru
1.Jarní rovnodennost označuje právě ten okamžik, kdy slunce prochází na své cestě z jihu na sever přes nebeský rovník.Tato událost signalizuje začátek jara na severní polokouli, letos tomu bylo 20. 3.
2.Na jižní polokouli právě začíná podzimní období
3.V den, kdy začíná jaro, jsou bílý den a noc stejně dlouhé
4.Ale pozor! Pokud se budeme bavit o naprosto přesně stejné hodnotě délky dne i noci, tak ta nastává většinou ještě před dnem rovnodennosti.
5.Latinsky se jarní rovnodennost nazývá „Vernal Equinox“
6.Rovnodennost probíhá na celém světě ve stejný den, avšak je přizpůsobena místnímu času.
7.Se začátkem jara se na severní polokouli dny začínají prodlužovat a Slunce začíná dříve vycházet, zato noci se krátí. Nejdelší bílý den nastane pak v den letního slunovratu.
8.Dny jsou delší, jelikož zemská osa je nakloněna ke Slunci, v zimě je zase od Slunce odkloněna
9.Jarní rovnodennost začíná buďto 19., 20. nebo 21. března
10.V době jarní rovnodennosti Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě
11.Předtím než se začalo pro toto období využívat označení „jaro,“ bylo nazýváno jako období půstu
12.Ve starověkém Řecku byla bohyní jara Persefona. Ta se stala manželkou Háda, boha podsvětí, takže byla nucena opustit všechny své blízké a žít s ním podzemí. Její matka, mocná Démétér, se však nedokázala své dcery vzdát. A tak na jaře smí Persefona vyjít z podsvětí za svou matkou, díky čemuž se raduje celý svět, rozkvétají květiny a vše se zelená. Na podzim pak dívka odchází zpět do podsvětí, což má za následek smutné podzimní sychravé počasí, uvadání květin či opad suchého listí.
13.Vajíčko je symbolem plodnosti. Říká se, že je možné jej postavit vzpřímeně (třeba na stůl) jen jeden den v roce – v den jarní rovnodennosti
14.Největším svátkem jara naší kultury jsou Velikonoce, které se stanovují na neděli následující po prvním jarním úplňku.
Zdroj: pomlazkaavelikonoce.sweb.cz
15.V anglicky mluvících zemích se na Velikonoce pořádá tzv. „egg hounting“ – lov vajíček, tato tradice se každoročně udržuje např. i v Bílém domě.
16.Ve Skandinávii se zase příchod jara slaví jako Ostara, podle starého germánského pohanského svátku.
17.Často nás na jaře přepadne tzv. „jarní únava,“ jenž je reakcí našeho těla na vyšší teploty i změny v jídelníčku oproti zimnímu období.
18.Na jaře rozkvétají první květiny, nazývané efemeridy (sněženky, bledule, krokusy). Ty jsou závislé hlavně na světle, proto rozkvétají ještě dříve, než dojde k olistění stromů, které by je zastínily.
19.Také v tento čas uklízíte svá obydlí? Pokud u Vás doma zrovna probíhá jarní úklid, nezoufejte. První písemná zmínka o jarním úklidu pochází již z roku 1857.
20.Oproti zimě narůstá počet narozených dětí, který pak vrcholí v letních měsících
Jaro už je tady, tak si toto radostné období vychutnávejte plnými doušky.
Autor: SG